Životnost a údržba plovoucí podlahy

Plovoucí podlahy - údržba

šiškaÚdržba plovoucí podlahy je závislá na materiálu, z kterého je vyrobena, dále druhu povrchové ochrany (lak, olej, PVC fólie ...). Nedoporučuje se provádět údržbu plovoucí podlahy agresívními čisticími prostředky, tlakovým vzduchem, vysavačem bez kartáčového nástavce, tekoucí vodou či pěnou, tvrdým kartáčem a jinými metodami, které jsou v rozporu s doporučením výrobce.

Důležité je se před výběrem podlahy seznámit s doporučení výrobce jak provádět údržbu a tyto doporučení dodržovat. Pravidlem je, že plovoucí podlahy se běžně udržují vytřením vlhkým hadrem namočeným ve vodě s přídavkem speciálního čisticího prostředku doporučeného výrobcem podlahy. U podlah z přírodních materiálů je nutné také pravidelné ošetřování plovoucí podlahy výrobcem doporučeným konzervačním přípravkem, který zajišťuje impregnaci a nevysychání horní vrstvy podlahy.

Dřevěná plovoucí podlaha - Modřín kartáčovaný - vzhled

Plovoucí podlahy - životnost

Plovoucí podlahy mají jako všechny materiály stanovenou životnost. Ta je obvykle udávána jen orientačně a může se od skutečné životnosti značně lišit.

Faktory ovlivňující životnost:

  • intenzita a způsob namáhání plovoucí podlahy
  • materiál plovoucí podlahy, tvrdost a tloušťka nášlapné vrstvy
  • pravidelnost a doporučený postup údržby podlahy
  • kvalita položení plovoucí podlahy a správná příprava podkladu
  • klimatické podmínky v místnosti